Produktų sauga

Kiekvieną dieną vaikai susižaloja kontaktuodami su įvairiais kasdienėje aplinkoje esančiais produktais, netgi su tais, kurie specialiai pagaminti būtent vaikams. Pavyzdžiui, kasmet 28 ES šalyse narėse įvyksta 19 000 traumų, susijusių su dviaukštėmis lovomis, kurias patiria vaikai nuo 0 iki 14 metų amžiaus, ir šie sužalojimai būna pakankamai rimti, kad prireiktų skubios medikų pagalbos.

Šioje skiltyje rasite apie vaikams skirtus, tačiau potencialiai pavojingus prodyuktus. Reikėtų paminėti tai, kad kai kurie vaikams skirti produktai dalyje pasaulio šalių jau yra uždrausti. Toks pavyzdys yra kūdikių vaikštynės, kurias Kanadoje pardavinėti yra draudžiama nuo 2004 m. Pastaruoju metu sveikatos specialistai vis dažniau ragina drausti prekiauti batutais.

Kūdikių vaikštynėsmore_vert

Kūdikių vaikštynėsclose

Kai kurie tėvai tiki, kad vaikštynė yra saugi vieta jų vaikui, leidžianti saugiai leisti laiką, kol tėvai atlieka kitus darbus. Tačiau yra dvi priežastys, kurios vaikštynes daro ypač pavojingas: padidėjęs mobilumas ir greitis, kurį gali išvystyti vaikas, bei padidėjęs vaiko buvimo aukštis, leidžiantis pasiekti daiktus ar juos kliudyti sėdint vaikštynėje.

Vaikiškos vaikštynės taip pat patenka į nukritimų rizikos veiksnių grupę. Vaikštynėje padidėja vaiko greitis, mobilumas ir galimybė pasiekti daiktus. Taip vaikas gali nukristi nuo laiptų, atsitrenkti į karštą viryklę, į stalo kraštą ar į stiklines duris. Vaikštynės suteikia ribotą pusiausvyrą vaikams, kurie dar negali vaikščioti ar stovėti. Jei paviršius yra nestabilus, jos gali lengvai apvirsti.

Daugumos traumų priežastys yra:

Nukritimas nuo laiptų: vaikštynėse vaikai gali greitai priartėti prie laiptų krašto ir nukristi. Šis sužalojimas įvyksta, kai vaiką prižiūrintys asmenys neįrengia apsauginės tvorelės laiptų viršuje. Toks įvykis gali pasibaigti rimta galvos trauma ar mirtimi.

Apsivertimas: vaikštynės gali apsiversti, kai vaikas mėgina pereiti per nelygius paviršius, tokius kaip durų slenksčiai ar kilimų kraštai.

Galimybė pasiekti daiktus: vaikui sėdint vaikštynėje tėvai turėtų būti atidesni, nes dauguma namuose esančių daiktų jam tampa pasiekiami, pavyzdžiui, virdulio elektros laidas, kurį užkliudžius galima apsilieti verdančiu vandeniu, užuolaidos, įvairūs daiktai ant stalų ar kitų paviršių.

Nudegimai: sėdėdami vaikštynėse vaikai gali nusideginti prisilietę prie karštų paviršių, tokių kaip orkaitės durelės, radiatoriai, šildytuvai ar židiniai. Taip pat gali nusideginti pasiekę ir apsipylę karštais skysčiais, tokiais kaip sriuba, kava ar aliejus. Vertikali vaiko stovėsena vaikštynėje lemia, kad dažniausiai vaikai nusipliko veidą ir galvą.

Apsinuodijimas: vaikiškos vaikštynės taip pat priskiriamos prie rizikos veiksnių, didinančių riziką vaikams apsinuodyti nurijus toksiškų produktų. Kaip ir nudegimai bei nusiplikymai, apsinuodijimai yra nulemti padidėjusio vaiko gebėjimo pasiekti daiktus, tokius kaip augalai, alkoholiniai gėrimai, buityje naudojami chemikalai, cigaretės ar kvepalai.

Batutaimore_vert

Batutaiclose

• Sužalojimai ir mirtys dėl batutų įvyksta šokinėjant susidūrus su kitu žmogumi, netinkamai nusileidus šuolio metu, darant įvairius triukus ar nukritus bei nušokus nuo batuto, užšokus ant spyruoklės ar rėmo.

• Daugelis dėl batuto įvykusių sužalojimų įvyksta namuose.

• Apie 75 proc. sužalojimų įvyksta, kai ant batuto šokinėja daugiau nei vienas asmuo. Kuo mažiau sveria žmogus, tuo didesnė tikimybė susižeisti.

• Vaikai iki 6 metų amžiaus yra itin pažeidžiama grupė.

• Sužalojamos įvairios kūno dalys: kaklas, rankos, kojos, veidas ir galva. Pavojingiausi su batutais susiję sužalojimai yra galvos ir kaklo traumos.

• Suaugusiųjų priežiūra neužtikrina saugos. Daugiau nei pusė sužalojimų įvyksta prižiūrint suaugusiesiems. Tačiau turintis žinių „prižiūrėtojas“ gali sumažinti riziką.

Maudynių kėdutėsmore_vert

Maudynių kėdutėsclose

• Dauguma maudynių kėdučių turi 3 ar 4 kojas su siurbtukais, kurie prisitvirtina prie vonios dugno. Deja, siurbtukai gali staiga atsikabinti ir vaikas gali iškristi iš kėdutės. Apvirtus kėdutei vaikas gali joje užstrigti ir likti paniręs po vandeniu. Yra kėdučių, integruotų į vonią, tačiau išslydimo iš kėdutės galimybė išlieka didelė.

• Tėvai dažnai pripila per daug vandens į vonią. Kai vaikas sėdi maudynių kėdutėje, jis yra aukščiau, todėl jai apvirtus yra didesnė tikimybė paskęsti nei tuo atveju, kai vandens vonioje yra mažiau.

• Yra užfiksuota daugybė atvejų, kai tėvai minutėlei palieka vaikus maudynių kėdutėje ir šie tuo metu išslysta iš jos, negali išnirti iš vandens ir paskęsta.

Vaikiškos lovosmore_vert

Vaikiškos lovosclose

• Lovelės dizainas gali kelti pasismaugimo ar uždusimo riziką, taip pat dėl netinkamo lovelės dizaino gali atsirasti tarpai, kuriuose vaikas gali įstrigti. Jei tarp lovelės krašto ir čiužinio yra platesnis nei 2 pirštų storio tarpas, kūdikio galvutė gali įstrigti jame ir kūdikis gali uždusti.

• Lovelės žaislai kelia pasismaugimo riziką. Nuimkite visus žaislus, kurie yra įtempti virš lovelės ar žaidimo maniežo, kai tik vaikutis pradeda kilnoti rankytes ar kelius arba jam sueina 5 mėnesiai, nesvarbu, kas nutinka pirmiau.

• Niekada nekabinkite žaislų ant ilgų juostelių, virvelių ar kilpų lovelėje ar žaidimo manieže. Žindukai neturėtų būti prisegti prie virvelių ar juostelių, apjuostų aplink vaiko kaklą.

• 2010 m. Europos Komisija, atsižvelgdama į lovelių keliamą pavojų, priėmė nutarimą, nustatantį saugos reikalavimus vaikiškų lovelių čiužiniams ir atramoms, vaikiškiems miegmaišiams, kabančioms kūdikių lovelėms ir antklodėms.

Produktų vaikams saugos vadovas

Produktų vaikams saugos vadovas (angl. Child Safety Product Guide) sukurtas siekiant šviesti visuomenę ir didinti vartotojų, specialistų sąmoningumą, mokyti atpažinti pavojingus gaminius kasdieniame gyvenime ir ieškoti būdų, kaip išvengti sužalojimų, nutinkančių dėl šių gaminių. Šiame leidinyje aprašyti tokie gaminiai kaip: suaugusiųjų lovos, kūdikių vaikštynės, vonios sėdynės ar žiedai, dviračiai, dviaukštės lovos, vystymo staliukai, vaikų automobilinės kėdutės, varteliai, vaikų pižamos, vaikiškos lovytės, fejerverkai, futbolo ir rankinio vartai, aukštos vaikiškos kėdutės, žiebtuvėliai (neatidaromi vaikams), žindukai/čiulptukai ir barškučiai, plastikiniai maišeliai, žaidimų aikštelių inventorius, maniežai, mažos dalys (pvz., balionai, baterijos, magnetai, stiklo rutuliukai), dūmų ir anglies monoksido detektoriai, virvutės, vaikų bižuterija, vežimėliai, žaislų dėžės, žaislai, batutai, žaliuzės.

Produktų vaikams saugos vadove pateikiama tokia informacija apie gaminius:

kodėl gaminys gali sukelti saugos problemų;

kodėl tai pavojinga vaikams;

į ką reiktų atkreipti dėmesį prieš perkant gaminį ar jį naudojant;

patarimai, kaip saugiai naudoti gaminį.

Atsisiųsti leidinį